Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV – globalną inicjatywę mającą na celu edukację i podnoszenie świadomości na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To jedna z najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową, która może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zakażenie wirusem HPV często przebiega bezobjawowo, co sprawia, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego obecności. Warto jednak wiedzieć, że HPV jest główną przyczyną wielu poważnych chorób, w tym:
- zmian przednowotworowych i nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu i prącia,
- raka odbytu oraz nowotworów głowy i szyi u kobiet i mężczyzn,
- brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych).
Jak można się chronić?
Dobra wiadomość jest taka, że możemy skutecznie zapobiegać zakażeniom HPV oraz ich poważnym skutkom zdrowotnym. Kluczowe działania profilaktyczne obejmują:
1. Szczepienia ochronne
Szczepionka przeciwko HPV jest bezpieczna i skuteczna. Chroni przed zakażeniem najgroźniejszymi typami wirusa, które odpowiadają za większość nowotworów z nim związanych.
2. Regularne badania profilaktyczne
Kobiety powinny wykonywać regularne cytologie oraz testy HPV, które pozwalają na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych.
3. Edukacja i świadomość
Warto wiedzieć, że HPV można się zarazić nie tylko poprzez kontakty seksualne, ale także przez bezpośredni kontakt skóry i błon śluzowych.
Bezpłatne szczepienia dla dzieci i młodzieży
W Polsce szczepienia przeciwko HPV są bezpłatne dla dziewcząt i chłopców w wieku 9-14 lat. Od 1 września 2024 r. można zarejestrować swoje dziecko na szczepienie w dowolnej przychodni POZ lub skorzystać z programu szczepień organizowanego w szkołach.
Szczegółowe informacje na temat szczepień: Szczepienia profilaktyczne przeciwko HPV | Pacjent
Nie czekaj – profilaktyka dziś to zdrowie w przyszłości