Telefon alarmowy 999
ul. Szpitalna 14, 34-400 Nowy Targ, Centrala Telefoniczna +48 18 263 30 00

RADIO KRAKÓW. Szpitale alarmują. Na Podhalu zaczyna brakować lekarzy

2015-01-22 // Wstecz
RADIO KRAKÓW. Szpitale alarmują. Na Podhalu zaczyna brakować lekarzy
Taka sytuacja jest w Nowym Targu. Placówka mogłaby zatrudnić od ręki kilku specjalistów, ale ich nie ma. Już wkrótce podobnie będzie z pielęgniarkami. Specjaliści nie mają wątpliwości, że z każdym rokiem sytuacja będzie się pogarszać. Coraz więcej specjalistów decyduje się bowiem na wyjazd do pracy za granicę.
 
Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Specjalistycznego Szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu, wskazuje na przykład Jabłonki. Przez dłuższy czas szukano tam chirurga. Na szczęście z dobrym skutkiem. "Odczuwamy jednak brak lekarzy. Chirurdzy to grupa, w której niedobory są duże. Oby się tak nie stało, ale nie jest wykluczone, że takich problemów będzie więcej" - dodaje Wierzba.

Dyrekcja nowotarskiego szpitala przyznaje, że podobny problem już wkrótce pojawi się, jeśli chodzi o pielęgniarki i tu sytuacja będzie zapewne jeszcze gorsza. "Obawiam się, że w ciągu 7-10 lat będzie problem z pielęgniarkami. Młody, wykształcony personel odpływa z Polski. To osoby, które jadą do Skandynawii i znajdują dobrze płatną pracę. Na razie rynek jest nasycony, ale z każdym rokiem będzie gorzej. Obym się mylił, ale jak nie będzie zmiany w wynagradzaniu pielęgniarek i  położnych, to będzie problem" - podkreśla Marek Wierzba.

Obecnie większość absolwentek pielęgniarstwa podejmuje pracę od razu poza granicami kraju. Najczęściej w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Hiszpanii. Tam pensja pielęgniarki wynosi kwotowo tyle samo co w Polsce ale... nie w złotówkach a w euro.

ŹRÓDŁO Radio Kraków (Poniedziałek, 19 Stycznia 2015)
 

Państwowe Ratownictwo Medyczne Fundusze europejskie Zintegrowany Informator Pacjenta Dla pacjentów Elektroniczna rejestracja Dokumenty do pobrania Lista oddziałów Lista poradni Archiwalna strona www Galeria zdjęć