Telefon alarmowy 999
ul. Szpitalna 14, 34-400 Nowy Targ, Centrala Telefoniczna +48 18 263 30 00

Bezcenna pomoc dla szpitali

2020-06-22 // Wstecz
Bezcenna pomoc dla szpitali

Pomoc przekazywana szpitalom przez Samorząd Województwa Małopolskiego jest bezcenna. Na jakiej  zasadzie jest przyznawana oraz co za przekazane środki mogą kupić wytypowane placówki? O tym rozmawiamy z Witoldem Kozłowskim Marszałkiem Województwa Małopolskiego oraz Aleksandrą Chowniec-Sibigą , dyrektor ds. lecznictwa Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. 

Pomoc Samorządu Województwa Małopolskiego i jej formę bardzo docenia Dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im Jana Pawła II w Nowym Targu. - Jest to dla nas ogromne wsparcie, które pozwoliło nam częściowo doposażyć szpital – mówi Aleksandra Chowniec-Sibiga , dyrektor ds. lecznictwa. Nasze plany są już w trakcie realizacji, będą to dwie karetki, które usprawnią naszą pracę. Nasz powiat jest ogromny, to blisko 380 tys. naszych pacjentów plus dodatkowo powiaty ościenne. Jest to teren, gdzie przyjeżdża masa gości, dlatego te karetki są w użytku stałym. Jedna z naszych obecnych karetek jest transportem tzw. covidowym, czyli zajmującym się tylko chorymi, którzy są z podejrzeniem lub już z rozpoznaniem zachorowania, tak więc zakup dodatkowych aut jest dla nas niezbędny. Co więcej będą to karetki bardzo dobrze wyposażone, bez konieczności nakładu finansowego na sprzęt. Dodatkowo jesteśmy w trakcie realizacji składania zamówienia na sprzęt niezbędny dla nas w codziennej pracy, a gdyby nie to wsparcie musielibyśmy odroczyć te zakupy. Jest to sprzęt, który przyda się nam do diagnostyki i leczenia naszych chorych. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, bo początek tej epidemii nastrajał nas wszystkich pesymistycznie, baliśmy się, że będziemy musieli ograniczyć nasze działania, ale dzięki tej tarczy idziemy do przodu i nie zostawiamy naszych pacjentów bez pomocy.


Panie Marszałku czym jest tarcza antykryzysowa dla Małopolski? Jak będzie funkcjonować pakiet medyczny w szczególności dla szpitali na Podhalu? Jak będzie on wyglądał w przyszłości dla innych miejscowości?

Małopolska tarcza antykryzysowa to instrument składający się z 6 pakietów a każdy z nich z wielu modułów - mówi Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego. 

- Wartość ogólna budżetu tego projektu to już blisko miliard złotych. Jestem przekonany, że przekroczymy tą kwotę, ale na tym etapie wciąż mówimy o przybliżonych sumach, gdyż sytuacja jest na tyle dynamiczna, że te budżety wciąż nam rosną. Jeżeli chodzi o pakiety to w I etapie mamy pakiet medyczny, pakiet przedsiębiorczości i pakiet płynności finansowej. W II etapie pakiet społeczny i pakiet edukacyjny a całą tarczę zamyka pakiet rozwoju. Mówiąc o pakiecie medycznym to jest to mechanizm z budżetem 190 mln zł. Wszystkie zakupy w tym dużym projekcie robią nasi partnerzy, ale ich zasady są rzetelnie określone. W praktyce wygląda to tak, że środki są przydzielane do naszych partnerów według stosownych algorytmów, partnerzy podpisują z nami umowę, do której dołączony jest katalog zakupowy liczący grubo ponad sto pozycji. Co ważne według swojego uznania dokonują oni wyboru pozycji i zakupów. Natomiast jeżeli chodzi o te duże zakupy, to jak wcześniej informowałem: rozpoczęliśmy od zamówienia 50 ambulansów, 50 namiotów 10-osobowych, namiotów modułowych, które można wykorzystać do budowy dużego szpitala polowego na 500 łóżek. Ponadto zainicjowaliśmy zakupy specjalnych urządzeń do odkażania miejsc publicznych, duży zakup środków ochrony osobistej z kierunku polskiego i z kierunku chińskiego. Bardzo ważne dla nas jest tworzenie wojewódzkiego magazynu rezerw, czyli doprowadzenie do sytuacji, w której każdy szpital będzie musiał utrzymywać 30-dniową rezerwę w zakresie środków ochrony osobistej. Doświadczenie nauczyło nas, że inaczej się nie da. Każdy dyrektor musi się z tego wywiązać i to pod rygorem pełnienia lub niepełnienia funkcji

 

Dzisiaj takie bony dostało 5 szpitali, na co mogą one być przeznaczone i w jakiej wysokości?

Wspomniane działanie rozpoczęliśmy od Nowego Targu. Tutaj jest szpital powiatowy, prowadzony przez administrację powiatową, jednakże szpitalem zarządza radny wojewódzki pan Marek Wierzba, który jednocześnie jest przewodniczącym komisji zdrowia. Uznaliśmy, że będzie to rodzaj takiego podziękowania za okazywane nam wsparcie. Używając skrótów wsparcie to dostały jeszcze szpital powiatowy z Zakopanego, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny z Zakopanego i szpital powiatowy w Suchej Beskidzkiej.

Środki w przypadku każdego naszego partnera będą przeznaczone na zakupy ze specjalnego katalogu zakupowego opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To jest ponad 130 pozycji, tak więc wybór jest bardzo szeroki. Nie chcieliśmy udawać mądrzejszych od dyrektorów poszczególnych placówek, bo to oni najlepiej wiedza co jest im najbardziej potrzebne. Oczywiście za te środki nie można kupować wszystkiego, ponieważ zostały one uelastycznione przez Komisję Europejską pod kątem zakupów antycovidowych i dlatego dyrektorzy mogą wykorzystać je tylko na zakup asortymentu z katalogu. Wzmacniamy system po to, żeby nas bronił w przyszłości.

 

Czyli szpitale z Podhala środki te przeznaczą na zakup karetek?

Bardziej precyzyjne będzie gdy powiemy, że również, albowiem Szpital w Nowym Targu otrzymał ponad 2 mln zł z czego tylko 1 mln 200 tys zł jest przeznaczone na zakup karetki, a reszta na środki i różnego rodzaju urządzenia z wspomnianego katalogu zakupowego.

Województwo cały czas monitoruje sytuację. To jest pierwsza transza wsparcia, a będzie kolejna o bardzo zbliżonej wartości jeżeli chodzi o kwotę. Wszystko odbędzie się to na tych samych zasadach czyli środki zostaną przekazane szpitalowi, podpisana zostanie stosowna umowa z katalogiem i kolejno kierownictwo szpitala według uznania decyduje czy jest przykładowo potrzebne USG czy EKG lub inne urządzenie. To w gestii szpitala będzie decyzja czy większość pieniędzy przeznaczy na środki ochrony osobistej czy na zakup sprzętu.

 Państwowe Ratownictwo Medyczne Fundusze europejskie Zintegrowany Informator Pacjenta Dla pacjentów Elektroniczna rejestracja Dokumenty do pobrania Lista oddziałów Lista poradni Archiwalna strona www Galeria zdjęć