REJESTRACJA: od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00- 19.00
18 263 35 07/ 18 263 35 10 - Rejestracja RTG, USG, Tomografia, Mammografia
18 263 35 00 - Kierownik
BADANIA W PRACOWNI RTG
RTG
RTG to badanie obrazowe, podczas którego prześwietla się daną część ciała pacjenta promieniami rentgenowskimi. Podczas badania stosowane jest promieniowanie rentgenowskie w dawce bezpiecznej dla pacjenta.
Badanie jest bezbolesne. Zakres badania zależy od wskazań zawartych w skierowaniu. Podczas badania RTG pacjent jest ustawiany przez personel medyczny obsługujący aparat w odpowiedniej pozycji, zależnie od rodzaju wykonywanego badania. Badaną część ciała należy odsłonić. Podczas badania nie można się poruszać, ponieważ obraz wyjdzie rozmazany i niemożliwy do oceny.
Większość badań nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania i wykonywana jest w dniu zgłoszenia.
W przypadku badań, gdzie konieczne jest przygotowanie pacjenta (np. urografia), ustalane są terminy.
Badania wykonywane są tylko na podstawie prawidłowo i czytelnie wypełnionego skierowania wystawionego przez lekarza.
Dzieci do lat 16, oprócz skierowania, muszą posiadać Książeczkę Zdrowia Dziecka w celu odnotowania rodzaju badania i otrzymanej przez pacjenta dawki promieniowania jonizującego.
Przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia rtg jest ciąża.
Jeżeli zachodzi podejrzenie, że pacjentka jest w ciąży należy, w miarę możliwości, przesunąć termin badania do czasu jednoznacznego potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.
W sytuacji wykonywania badania kontrolnego, pacjent powinien dostarczyć wyniki poprzednich badań.
UROGRAFIA
Jest to badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie nerek i dróg moczowych oraz ocenę czynności nerek. Badanie polega na wykonaniu zdjęć radiologicznych jamy brzusznej przy dożylnym podaniu środka kontrastowego. Pierwsze zdjęcie wykonuje się przed podaniem kontrastu (zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej), następne zdjęcia po upływie 7 , 14 i 21 minut po podaniu kontrastu. W uzasadnionych przypadkach wykonuje się jeszcze zdjęcia opóźnione (po kilkudziesięciu minutach lub kilku godzinach), lub po mikcji (celem wykazania zalegania moczu w pęcherzu).
Przeciwwskazaniem do wykonania urografii są: niewydolność nerek, podwyższony poziom kreatyniny lub mocznika oraz udokumentowane uczulenie na środek kontrastowy.
Przygotowanie do urografii:
TERMIN ODBIORU WYNIKÓW ustala rejestracja. Odbiór osobiście lub z pisemnym upoważnieniem (pobierz wzór).
MAMMOGRAFIA
Mammografia jest radiologiczną metodą badania gruczołu piersiowego.
Z uwagi na wykorzystywanie promieniowania rentgenowskiego mammografia jest przeciwwskazana w ciąży.
W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie związane jest ze stosowaniem równomiernego ucisku piersi podczas wykonywania każdego zdjęcia.
Podczas badania stosowane jest promieniowanie rentgenowskie w dawce bezpiecznej dla pacjentki.
W dniu badania nie należy stosować żadnych środków chemicznych takich, jak: perfumy, dezodoranty, zasypki i inne środki przeciwpotowe. Wszystkie te preparaty mogą niekorzystnie wpływać na skuteczne działanie prześwietlenia. Niektóre ze składników mogą powodować powstanie na zdjęciu artefaktów, co może sugerować nieprawidłowy obraz, a nawet spowodować konieczność powtórzenia badania.
Pacjentki miesiączkujące powinny zgłaszać się do badań w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (optymalnie 3 – 12 dzień cyklu licząc od pierwszego dnia miesiączki), u pacjentek po menopauzie mammografię wykonuje się w dowolnym dniu.
Zalecane jest przyniesienie ze sobą na badanie ostatnio wykonywanych mammografii.
W Pracowni wykonywane są badania mammograficzne:
GODZINY OTWARCIA: PONIEDZIAŁEK 8.00-18.00; ŚRODA 08.00-18.00; PIĄTEK 08.00-18.00
TERMIN ODBIORU WYNIKÓW ustala rejestracja. Odbiór osobiście lub z pisemnym upoważnieniem (pobierz wzór).
BADANIE USG
USG to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca na ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu czy przestrzeni anatomicznej, a także powierzchni
i wnętrza tych narządów. Badanie USG jamy brzusznej wymaga wcześniejszego przygotowania, aby uzyskać dokładny i wyraźny obraz.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:
Badania USG innych narządów (np. tarczyca, sutki, powierzchowne węzły chłonne) oraz badania USG Doppler tętnic i żył (Doppler tętnic szyjnych, Doppler tętnic i żył kończyn górnych i dolnych) nie wymagają wcześniejszego przygotowania.
GODZINY ŚWIADCZEŃ AMBULATORYJNYCH:
PONIEDZIAŁEK 12.00-14.00
WTOREK 10.00-14.00
ŚRODA 12.00-14.00
CZWARTEK 11.00-14.30
PIĄTEK 12.00-14.00
TERMIN ODBIORU WYNIKÓW ustala rejestracja. Odbiór osobiście lub z pisemnym upoważnieniem (pobierz wzór).
TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA
Tomografia Komputerowa jest to badanie radiologiczne z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Podczas badania stosowane jest promieniowanie rentgenowskie w dawce bezpiecznej dla pacjenta.
Badanie jest wykonywane przez technika rtg pod nadzorem lekarza radiologa i trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent powinien leżeć nieruchomo, w przeciwnym razie uzyskane obrazy będą nieostre i niemożliwe do oceny lekarskiej. W niektórych momentach pacjent może być proszony o wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund. W większości badań tomografii konieczne jest dożylne podanie środka kontrastowego. Przed badaniem pacjent musi podpisać zgodę na wykonanie badania.
Przygotowanie do badania:
Przygotowanie do TK jamy brzusznej:
GODZINY ŚWIADCZEŃ AMBULATORYJNYCH:
Od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-15.00
TERMIN ODBIORU WYNIKÓW ustala rejestracja. Odbiór osobiście lub z pisemnym upoważnieniem (pobierz wzór).