x
 • rejestracja
  telefon +48 45 95 99 111
 • centrala
  +48 18 263 30 00
 • telefony alarmowe
  112, 999
 • Fundusze Europejskie
  WAŻNA INFORMACJA DLA PACJENTÓW- ZMIANA NUMERU DO REJESTRACJI PORADNI SPECJALISTYCZNYCH  +48 45 95 99 111

  Od czterech miesięcy w szpitalu działa Oddział Dzienny Chemioterapii - jeden z największych i najnowocześniejszych w regionie

  2024-02-20
  < wróć do aktualności

  Za nami już cztery miesiące działalności Oddziału Dziennego Chemoterapii w szpitalu w Nowym Targu. To jeden z największych tego rodzaju oddziałów w Małopolsce. Pacjenci onkologiczni z naszego regionu mają więc w tym zakresie pełen dostęp do leczenia blisko swojego miejsca zamieszkania. Nie muszą już dojeżdżać na chemioterapię do Krakowa, Nowego Sącza albo Suchej Beskidzkiej. Pierwsze miesiące funkcjonowania Oddziału pokazują, że leczą się w nim również osoby spoza Podhala, głównie z Krakowa. To pacjenci, którzy nie chcą w stolicy Małopolski czekać dłużej na rozpoczęcie leczenia systemowego, nazywanego chemioterapią.  Oddział Dzienny Chemioterapii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Małopolsce. Ma powierzchnię aż 800 metrów kwadratowych. Z leczenia w nim korzystają obecnie wszyscy pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, wymagający leczenia systemowego, czyli chemioterapii lub innych dostępnych nowoczesnych terapii onkologicznych.

  Ważna informacja dla pacjentów – oddział czynny jest codziennie od godziny 7.00 do 15.30, ale to tylko część z oferty leczenia onkologicznego w nowotarskim szpitalu.


  - Te cztery miesiące, to czas funkcjonowania zarówno Oddziału Dziennego Chemioterapii jak i Poradni Onkologicznej w naszym szpitalu – podkreśla dr Łukasz Stokłosa, specjalista w zakresie onkologii klinicznej i ordynator oddziału. – Codziennie od poniedziałku do piątku i w dwie soboty w miesiącu dla pacjentów jest też dostępna Poradnia Onkologiczna. Podsumowując ten okres, mogę powiedzieć, że z każdym tygodniem przyjmujemy coraz więcej nowych pacjentów. Są to przede wszystkim mieszkańcy naszego regionu, ale przybywają też osoby z innych miejscowości, głównie z Krakowa. Jak tłumaczą, nie chcą tam oczekiwać na dłuższy termin leczenia systemowego, potocznie zwanego chemioterapią.


  Co ważne, docelowo będą w oddziale realizowane wszystkie rodzaje leczenia – klasyczna chemioterapia, terapia celowana, immunoterapia, etc. Na początku bowiem kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmuje samą chemioterapię, ale szpital ma deklaracje, że niebawem będzie miał również finansowane ze środków Funduszu na pozostałe terapie. Niezależnie od tego - deklaruje zespół lekarski Oddziału Dziennego Chemioterapii - każdy pacjent, który się zgłasza, otrzymuje leczenie, jakiego wymaga. A w sytuacji braku dostępności do określonej innowacyjnej terapii, rozpoczyna leczenie w Oddziale Chemioterapii w Suchej Beskidzkiej, bowiem oba ośrodki ściśle ze sobą współpracują. Tam z kolei dostępna jest już teraz większość nowoczesnych schematów leczenia. W związku z tym każdy pacjent, który ma wskazania do leczenia onkologicznego, nawet jeśli na początku nie otrzyma wyznaczonej dla siebie terapii w Nowym Targu, to w niezwłocznym terminie rozpocznie leczenie w Suchej Beskidzkiej.


  Co bardzo ważne, do Oddziału Dziennego Chemoterapii może się zgłosić każdy pacjent z Podhala, ale i z innych części Polski. Chodzi o sytuacje, w których podejrzewana jest choroba nowotworowa albo już zdiagnozowana oraz jeśli pacjent jest już w trakcie leczenia.


  – Niezależnie od tego może się do nas również zgłosić osoba, która z jakiegokolwiek powodu onkologicznego wymaga specjalistycznej konsultacji – podkreśla dr Łukasz Stokłosa. – Chcę jeszcze raz powtórzyć: nie jest tutaj wymagane żadne skierowanie od innego lekarza do poradni specjalistycznej! Pacjent po prostu powinien się zgłosić i zostanie mu wyznaczona data konsultacji onkologicznej. Obecnie nadal możemy zagwarantować zgłaszającym się do nas osobom w tej kwestii naprawdę krótkie terminy, najczęściej jest to do siedmiu dni roboczych. Identycznie wygląda sytuacja, jeśli pacjent zakwalifikowany jest do rozpoczęcia chemioterapii lub chce zmienić ośrodek, w którym jest leczony. Powinien się do nas zgłosić z dokumentacją, my ją analizujemy i osoba taka jest kwalifikowana do kontynuacji danego leczenia. Chcę podkreślić, że to wszystko jest możliwe dzięki wysiłkom i znakomitej pracy całego zespołu Oddziału Dziennego Chemioterapii, za co chcę im bardzo podziękować.


  Co równie ważne, pacjent Oddziału Dziennego Chemioterapii niezależnie od tego, jaki będzie miał wdrożony schemat leczenia systemowego, nie wymaga hospitalizacji całodobowej. Otrzymuje chemioterapię w systemie dziennym.

  Jeżeli natomiast konieczne jest podawanie wlewów ciągłych, czyli 24- ,48- albo 96-godzinnych, to otrzymuje leczenie w domu, przy użyciu specjalnego dedykowanego systemu infuzyjnego do warunków ambulatoryjnych. Mechanizm działania tego urządzenia jest bardzo prosty, każdy pacjent ma założony dostęp dożylny, połączony ze specjalnym pojemnikiem, zawierającym chemioterapię. Urządzenie to podaje zlecony cytostatyk w odpowiednim, ściśle ustalonym przedziale czasu i jest to w pełni bezpieczny system dla pacjenta. Chory codziennie, albo co drugi dzień zgłasza się na oddział do kontroli. Każdego dnia terapii wraca do domu, może wykonywać codzienne czynności życiowe, pójść na spacer, przebywać z domownikami, a leczenie onkologiczne jest kontynuowane. Pacjent, który wymaga tylko jednodniowych schematów leczenia, przychodzi w danym dniu na kilka godzin, przyjmuje zalecone leki i zgłasza się ponownie, zgodnie z harmonogramem.