x
 • rejestracja
  telefon +48 45 95 99 111
 • centrala
  +48 18 263 30 00
 • telefony alarmowe
  112, 999
 • Fundusze Europejskie
  WAŻNA INFORMACJA DLA PACJENTÓW- ZMIANA NUMERU DO REJESTRACJI PORADNI SPECJALISTYCZNYCH  +48 45 95 99 111
  > Nasz szpital > BIP

  BIP

  Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu to sprawnie zarządzany obiekt dysponujący 16 nowoczesnymi oddziałami (539 łóżek). W ramach działalności statutowej prowadzi poradnie specjalistyczne w większości dyscyplin współczesnej medycyny dostosowane do potrzeb zdrowotnych mieszkańców Nowego Targu, powiatu nowotarskiego oraz części powiatu tatrzańskiego.


  Placówka posiada znakomicie wyposażone pracownie diagnostyczne, ponadto wprowadziła i skutecznie stosuje unikalne na skalę kraju rozwiązania sanitarne dotyczące głównie systemu sterylizacji i dezynfekcji sprzętu medycznego, w tym łóżek szpitalnych. Nowotarski szpital posiada znakomicie zorganizowaną sieć stacji pogotowia ratunkowego, zabezpieczających potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu.


  Historia szpitala


  Przygotowania do budowy szpitala w Nowym Targu trwały od lat 80 XIX wieku. Na rzecz szpitala przekazywano darowizny pieniężne, prywatne grunty i pisano liczne petycje do monarchy w Wiedniu. Cesarz austriacki wyraził zgodę na budowę i wg rudniu 1913 roku budynek był już gotowy. Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 stycznia 1914 roku. Szpital w Nowym Targu nosił początkowo imię cesarza Austro-Węgier, Franciszka Józefa Habsburga, któremu ów cesarz nadał status szpitala publicznego i powszechnego. 


  Źródło PTH


  Pierwszym Dyrektorem nowotarskiej placówki był chirurg doktor Jan Gawlik. Pieczę nad szpitalem sprawowały Siostry Serafitki. Podczas I i II wojny światowej szpital przyjmował rannych żołnierzy i partyzantów z narażaniem życia personelu. Okres wojenny doprowadził placówkę do ogromnych strat finansowych.


  W latach 70-tych XX wieku rozpoczęła się budowa nowej siedziby szpitala, obok starego budynku. Budowa stanowiła jedną z największych, wieloletnich inwestycji państwowych. W 2002 r. stary budynek lecznicy przestał pełnić swoją funkcję. W latach 80-tych szpital przyjął imię papieża Jana Pawła II.


  W 2010 roku, po prawie trzydziestu latach została w całości zakończona budowa Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Pod koniec budowy zadbano również o bezpośrednie otoczenie budynków placówki. Wokół nich utworzono dwa parki z alejkami spacerowymi z panoramą na Gorce i Tatry.