x
  • rejestracja
    telefon +48 45 95 99 111
  • centrala
    +48 18 263 30 00
  • telefony alarmowe
    112, 999
  • Fundusze Europejskie
    WAŻNA INFORMACJA DLA PACJENTÓW- ZMIANA NUMERU DO REJESTRACJI PORADNI SPECJALISTYCZNYCH  +48 45 95 99 111

    Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna - informacje ważne dla naszych pacjentów

    2014-07-01
    < wróć do aktualności
    Podhalański Specjalistyczny Szpital im Jana Pawła II od 1 kwietnia 2014 roku świadczy usługi nocnej i świątecznej opieki medycznej dla mieszkańców z gmin obsługiwanych przez ośrodki zdrowia w Krościenku nad Dunajcem i w Jabłonce. Dla mieszkańców Nowego Targu i Szaflar usługi świadczy jednak podmiot prywatny. I tutaj do szpitala mogą się zgłaszać jedynie osoby, których stan zdrowia upoważnia do udzielenia pomocy przez Szpitalny Oddział Ratunkowy. A to dotyczy przypadków jedynie zagrożenia zdrowia lub życia Pacjenta.
    Podhalański Specjalistyczny Szpital im Jana Pawła II od 1 kwietnia 2014 roku świadczy usługi nocnej i świątecznej opieki medycznej dla mieszkańców z gmin obsługiwanych przez ośrodki zdrowia w Krościenku nad Dunajcem i w Jabłonce. Dla mieszkańców Nowego Targu i Szaflar usługi świadczy jednak podmiot prywatny. I tutaj do szpitala mogą się zgłaszać jedynie osoby, których stan zdrowia upoważnia do udzielenia pomocy przez Szpitalny Oddział Ratunkowy. A to dotyczy przypadków jedynie zagrożenia zdrowia lub życia Pacjenta. Rozmowa z Markiem Wierzbą dyrektorem Podhalańskiego Specjalistycznego Szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
    • Panie Dyrektorze nowotarski szpital wygrał kontrakt na nocną i świąteczną opiekę na części Powiatu Nowotarskiego
    • Tak i tam świadczymy zakontraktowane usługi od 1 kwietnia 2014 roku. My odpowiadamy za punkty w Jabłonce i w Krościenku nad Dunajcem. Obywa te nazwijmy to gabinety mieszczą się w tamtejszych Ośrodkach Zdrowia. I w obu tych miejscach lekarze pełnią dyżur od godziny 18.00 do 7.00 rano dnia następnego, a więc dokładnie w tym czasie kiedy nie są czynne gabinety lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej czyli popularnych lekarzy rodzinnych. Natomiast w niedzielę i święta w tych właśnie dwóch miejscach lekarze pełnią dyżur non stop. Dodatkowo zarówno w Jabłonce jak i w Krościenku od 18.00 do 22.00 dyżur pełni również lekarz pediatra. Z kolei w niedzielę i święta od 8.00 do 12.00 i po południu od 18.00 do 22.00. Co równie ważne dla pacjentów na dyżurach są również pielęgniarki, które na zlecenie lekarzy wykonują wszelkie niezbędne zabiegi medyczne w tym m.in. iniekcje czy zakładanie lub zmiana opatrunków. Co ważne wspomniane już punkty posiadają również ambulanse transportowe i w razie potrzeby pomoc medyczna może być udzielona w domu pacjenta.
    • W konkursie na opiekę nocną i świąteczną Podhalański Specjalistyczny Szpital im. Jana Pawła II w Nowym Targu złożył ofertę na cały teren Powiatu Nowotarskiego i takie rozwiązanie sprawdza się np. w sąsiednim powiecie tatrzańskim gdzie od trzech lat całodobową opiekę medyczną świadczy Szpital Powiatowy im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
    • I ja uważam, że to jest optymalne rozwiązanie i najlepsze – co podkreślam dla pacjentów. Niestety w samym Nowym Targu złożona przez nas oferta została oceniona jako druga i w efekcie świadczeń udziela inny podmiot. Podkreślam więc, że jeśli chodzi o samo miasto to świadczenia w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej udziela inny podmiot. W naszym szpitalu oczywiście cały czas działa Szpitalny Oddział Ratunkowy i tu pomoc jest udzielana osobom których życie lub zdrowie jest zagrożone. W pozostałych przypadkach pacjenci powinni szukać pomocy w gabinetach opieki całodobowej.
    Szpitalny Oddział Ratunkowy każdego szpitala to miejsce gdzie powinni zgłaszać się pacjenci, których objawy świadczą o zagrożeniu zdrowia i życia. Niestety wciąż nagminne jest że na SOR zgłaszają się również chorzy ze zwykłymi infekcjami, a to często powoduje paraliż pracy personelu, który musi być przez całą dobę gotowy do ratowania ludzkiego życia. Rozmowa z dr Jackiem Imioło wicedyrektorem ds. medycznych Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
    • Panie Dyrektorze z jakimi objawami powinniśmy zgłaszać się po pomoc do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a w jakich sytuacjach do -nazwijmy to - Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
    • Do lekarza rodzinnego czyli Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a poza godzinami pracy gabinetów do nocnej i świątecznej opieki medycznej zgłaszamy się z dolegliwości, które nie zagrażają naszemu życiu. Są to więc np. przeziębienia, grypy jakieś infekcje, a więc sytuacje w których nie jest zagrożone nasze życie. I co warto również podkreślić: dotyczy to zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Podstawowa Opieka Zdrowotna funkcjonuje bowiem na zasadzie, że dostępny jest lekarz ogólny i w określonych godzinach również pediatra.
    • Zdarza się, że do Państwa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłaszają się pacjenci, którzy tak naprawdę powinni szukać pomocy u lekarza POZ?
    • Oczywiście, że zdarzają się sytuacje i to często, że trafiają do nas chorzy, którzy powinni być zaopatrzeni przez lekarzy rodzinnych POZ, a w ciągu nocy czy niedziel i świąt przez lekarzy w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie ma co ukrywać – pacjent bardzo często woli przyjechać do szpitala bo wie, że tutaj w razie potrzeby może liczyć na kompleksową pomoc medyczną. W placówce przecież bez względu na porę dnia dyżurują lekarze różnych specjalności. I zdarza się, że chorzy z banalnymi chorobami trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy.
    Przypominamy, że Podhalański Specjalistyczny Szpital im. Jana Pawła II w Nowym Targu obsługuje dwa gabinety lekarskie świadczące nocną i świąteczną opiekę zdrowotną: Krościenko nad Dunajcem, ulica Esperanto 2, numery telefonów: 18-262-32-21 oraz 882-123-652 i 882-123-649 i drugi gabinet Jabłonka ulica 3 Maja 7, numery telefonów: 18-265-29-76 oraz 882-123-658 i 882-122-568. Zawsze jeśli zgłaszamy się do punktu świadczącego nocną i świąteczną opiekę zdrowotną warto mieć ze sobą dowód osobisty, dzięki temu szybko można potwierdzić, że dana osoba jest ubezpieczona. W sytuacji gdy stan pacjenta, który zgłosi się do lekarza POZ jest poważny to jest przewożony do szpitala karetką transportową, a w sytuacji zagrożenia życia karetką systemową czyli Pogotowia Ratunkowego.