x
 • rejestracja
  telefon +48 45 95 99 111
 • centrala
  +48 18 263 30 00
 • telefony alarmowe
  112, 999
 • Fundusze Europejskie
  WAŻNA INFORMACJA DLA PACJENTÓW- ZMIANA NUMERU DO REJESTRACJI PORADNI SPECJALISTYCZNYCH  +48 45 95 99 111

  Nowa karetka dla szpitala. Zwiększy się bezpieczeństwo pacjentów

  2023-08-16
  < wróć do aktualności

  Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na zakup nowej karetki z pełnym wyposażeniem.


  Informację o dofinansowaniu przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Łącznie Małopolska otrzymała 3 mln zł na zakup 5 karetek z wyposażeniem. Jedna z nich trafi do nowotarskiego szpitala. To dobra wiadomość dla pacjentów. Dzięki dodatkowej karetce zwiększy się bezpieczeństwo tych osób, które będą potrzebować specjalistycznej pomocy. Karetka zostanie w pełni wyposażona w sprzęt ratownictwa medycznego.

   

  - Chcemy kupić ambulanse ze wszystkimi elementami wyposażenia, które wspierają pracę ratowników i sprawiają, że to bezpieczeństwo jest zapewnione. W karetce będą między innymi aparaty do kompresji klatki piersiowej, konieczne w przypadku pacjentów, u których masaż serca musi być wykonywany. Będą też specjalistyczne urządzenia diagnostyczne, które bardzo pomagają w szybkiej wstępnej diagnostyce i udzieleniu pomocy. Wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów – wymienia Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.

   

  Aktualnie szpital prowadzi już postępowanie przetargowe na zakup nowego ambulansu o wartości 700 tys. zł. Dotacja pokryje 94,95% kosztów i wynosi ponad 660 tys. zł. Wkład własny szpitala to niewiele ponad 35 tys. zł.

   

  - Będzie to karetka specjalistyczna, czyli taka, w której jest lekarz. Czas potrzebny na przygotowanie ambulansu do naszego użytku na tę chwilę jeszcze nie jest znany, ponieważ ostatnio zapotrzebowanie na karetki w Polsce jest duże, gdyż rząd przeznaczył środki na tego rodzaju wsparcie. Ale pieniądze już są i postępowanie przetargowe trwa, więc mam nadzieję, że najpóźniej do końca tego roku ambulans w naszym szpitalu się pojawi – informuje Marek Wierzba.

   

  To nie koniec dobrych wiadomości. Dyrektor szpitala dodaje, że są już potwierdzone informacje o kolejnym wsparciu finansowym na zakup drugiej karetki. - Na ten moment jeszcze nie wiemy, o jakiej kwocie mowa, ale spodziewam się, że będzie to około 80-90% kosztów zakupu ambulansu. Będzie to kolejne dofinansowanie ze strony wojewody małopolskiego. Jeśli taki zakup będzie miał miejsce, to nasz tabor ostatecznie wzbogaci się o dwa nowe ambulansy. To pozwoli na odświeżenie i odnowienie stanu, jaki mamy. Ambulanse, które zostaną wycofane z eksploatacji, są sprawne i służą jako samochody rezerwowe – wyjaśnia Marek Wierzba.

   

  - Planowane jest, aby jeden z nowych ambulansów był z napędem na cztery koła. Znajdujemy się w terenie górskim, gdzie zimą warunki są ciężkie i dojazd samochodem bez napędu jest trudny, wręcz niemożliwy. I takie samochody są bardzo potrzebne – podsumowuje dyrektor nowotarskiego szpitala.

   

  Wsparcie finansowe dla zespołów ratownictwa medycznego jest przekazywane za pośrednictwem wojewody małopolskiego.